Bootstrap

Втрата когнітивних функцій з віком.

Втрата когнітивних функцій з віком.

З плином часу у всіх людей розвиватиметься певний ступінь зниження когнітивних здібностей.

Зниження когнітивних функцій не відбувається в усіх людей однаково. Фактори що сприяють погіршенню розумової діяльності бувають різними: окислювальний стрес і ушкодження вільними радикалами, хронічне запалення, зниження рівня гормонів, ендотеліальну дисфункцію, надмірну масу тіла, погане харчування, надлишок соціальних мереж, інші захворювання та різні біомаркери.

Окислювальний стрес.

Мозок особливо вразливий до окислювального пошкодження, оскільки він споживає приблизно 20% кисню, який використовується всім тілом.

Численні дослідження показали, що окислювальний стрес є причиною патології легких когнітивних розладів і хвороби Альцгеймера.

Запалення.

Хронічне системне запалення, викликане такими подразниками, як паління сигарет, алкоголь, ожиріння, нестача сну та погані харчові звички, порушує цілісність гематоенцефалічного бар'єра, дозволяючи подразникам проникати в мозок і стимулювати вироблення запальних цитокінів. У ЦНС ці цитокіни порушують нейрогенез, процес, за допомогою якого утворюються нові нейрони. Крім пригнічення нейрогенезу, деякі запальні цитокіни, такі як IL-1β, IL-6 і фактор некрозу пухлини-альфа (TNF-α), пошкоджують і руйнують наявні нейрони.

Гормональний дисбаланс.

Естроген.

Низький рівень естрадіолу (основного та найактивнішого жіночого статевого гормону групи естрогенів) пов’язаний зі зниженням когнітивних функцій за стандартизованим оцінюванням як у чоловіків, так і у жінок. Дослідження показали що, жінки в постменопаузі з вищим рівнем ендогенного естрадіолу мають кращу семантичну пам’ять, ніж ті, у кого є дефіцит естрогену. Відповідно, жінки в постменопаузі які отримували лікування естрадіолом, показали покращення когнітивних функцій порівняно з тими, хто приймав плацебо.

Тестостерон.

Підтримка оптимального рівня тестостерону також може допомогти зберегти когнітивні здібності.

Здоров'я судин головного мозку.

Мозок залежить від сонних артерій, які надають йому збагачену киснем і поживними речовинами кров, необхідну для підтримки високої швидкості метаболічної активності. Сонні артерії виходять з аорти та несуть кров через шию в мозок, де вони розгалужуються і розходяться на безліч менших капілярів, які полегшують циркуляцію в різних областях мозку. Як і інші кровоносні судини, сонні артерії та їх дочірні гілки чутливі до ендотеліальної дисфункції, дерегуляції та пошкодження тонких клітин. Ендотеліальна дисфункція є критичним етапом як в ініціації, так і в прогресуванні атеросклерозу.

Гомоцистеїн.

Підвищений рівень гомоцистеїну пов’язаний зі зниженням кровотоку до мозку, погіршенням пам’яті та загальної когнітивної функції, меншим об’ємом мозку, та збільшенням лакунарних інсультів.

У контрольованому рандомізованому подвійному сліпому дослідженні підтвердили, що зниження рівня гомоцистеїну, в осіб старше 70 років, які приймали щодня, протягом 24 місяців, 800 мкг метилфолату, 500 мкг B12 і 20 мг B6 зменшує швидкість атрофії мозку на 53% порівняно з плацебо. Суб'єкти, які отримували вітаміни групи В, також показали набагато кращі результати в останніх когнітивних тестах наприкінці періоду дослідження.

Гіпертонія.

Хронічна гіпертензія призводить до руйнування церебральних капілярів, що пов’язано з розвитком нейродегенеративних захворювань і когнітивних порушень.

Докази свідчать про те, що артеріальний тиск 115/75 мм рт. ст. значно знижує ризик серцево-судинних захворювань, і, отже, такий показник варто підтримувати впродовж життя, задля оптимальної когнітивної діяльності.

Діабет та інсулінорезистентність.

Навіть невеликі порушення метаболізму глюкози можуть помітно вплинути на когнітивні функції, а все через високий метаболічний попит на енергію в мозку. Тому таке захворювання як діабет (гіперглікемія) пов’язаний зі зниженням рівня факторів росту нейронів, зменшенням об’єму мозку та більшою частотою всіх типів деменції.

Ожиріння.

Жирова тканина виділяє молекули, які безпосередньо впливають на численні функції в мозку. Існує чітко встановлений взаємозв’язок між ожирінням (кількістю жиру в організмі) і загальним об’ємом мозку та когнітивними функціями. Іншими словами, зі збільшенням маси тіла об’єм мозку падає, а когнітивні функції погіршуються.

Ожиріння в середньому віці було тісно пов’язане з деменцією у більш ніж 1000 учасників довгострокового дослідження, яке проводилося протягом 36 років. Суб'єкти з найбільшим діаметром талії на початковому рівні мали майже втричі більшу ймовірність розвитку деменції протягом наступних трьох десятиліть.

Тривога та стрес.

Дослідження за участю пацієнтів із тривогою показало, що порівняно з не тривожними суб’єктами контрольної груп, люди з високим рівнем тривожності повинні виділяти більше мозкових ресурсів, щоб підтримувати той самий рівень виконання когнітивних тестів. Сильніша тривожність також є ознакою більш ранньої конверсії від легкого когнітивного порушення до хвороби Альцгеймера.

Комплексний огляд восьми досліджень підкреслив сильний зв’язок між ПТСР і меншим розміром мозку (загальним об’ємом мозку).

Медитація —  ефективний спосіб зняття стресу. Дослідження показали, що медитація значно посилює церебральний кровообіг у кількох основних областях мозку. Кращі результати в тестуваннях на вільне мовлення та логічну пам'ять також вдалось досягти завдяки медитаціям.

 

А тепер про способи покращення когнітивних функцій.

Здорова їжа є чудовим джерелом поживних речовин, які служать для підтримки мозку як структурно, так і функціонально. Проте оптимальна нейропротекція та збереження когнітивних функцій часто вимагають споживання мікроелементів, які неможливо отримати лише з харчування.

Екстракт дикого зеленого вівса.

Після 45 років рівень дофаміну в мозку починає знижуватися. Це не тільки змушує людей почуватися старшими, але також сприяє прискореному старінню мозку.

Виснаження дофаміну в основному спричинене підвищенням рівня ферменту MAO-B.

У пошуках безпечного методу блокування цього ферменту, вчені виявили біологічно активний екстракт дикого зеленого вівса, який не тільки пригнічує MAO-B і, як наслідок, розпад дофаміну, але й посилює дофамінергічну нейротрансмісію, яка зазвичай знижується з віком. Ці захисні дії забезпечують більшу доступність дофаміну для використання клітинами мозку.

У дослідженнях на людях вплив екстракту дикого зеленого вівса призвело до підвищення уваги та концентрації, швидкості обробки, виконавчої функції та робочої пам’яті, а також інших параметрів посиленої дофамінергічної передачі.

Поліфеноли.

Поліфенольні антиоксиданти, такі як ресвератрол із винограду, катехіни із зеленого чаю та антоціани з чорниці, є одними з найсильніших природних нейтралізаторів вільних радикалів, і кілька лабораторних досліджень in vitro підтвердили нейропротекторні властивості цих антиоксидантів.

Вітаміни групи В.

Численні дослідження на людях пов’язували низькі рівні вітамінів групи B у плазмі крові та навіть субклінічні дефіцити з когнітивним зниженням і деменцією.

Мозок може бути першим органом, який також постраждає від недостатнього споживання різних інших вітамінів групи В, включаючи пантотенову кислоту, рибофлавін і нікотинамід, оскільки ці поживні речовини є важливими посередниками в процесі реакцій,  за допомогою яких виробляється хімічна енергія у формі аденозинтрифосфату (АТФ). Мозок виробляє більше енергії на одиницю маси, ніж будь-який інший орган тіла.

Коензим Q10.

Показано, що додавання коензиму Q10 покращує результати лікування кількох нейродегенеративних розладів, пов’язаних із втратою мітохондріальної функції, таких як хвороба Паркінсона, хвороба Хантінгтона та бічний аміотрофічний склероз.

Ацетил-L-карнітин.

Існують підтвердження, що добавки карнітину та ацетил-L-карнітину полегшують наслідки хворобливих станів із широко поширеними наслідками для здоров’я, включаючи діабет 2 типу та інсульт. Однак більш вражаючою є ефективність ацетил-L-карнітину в підтримці здоров'я мозку та когнітивних здібностей під час нормального когнітивного зниження, пов'язаного з віком.

Бакопа Моньєрі.

Бакопа багата сполуками, які поглинають вільні радикали, включаючи поліфеноли та молекули на основі сірки, і тому може зменшити окислювальний стрес. Бакопа також містить різні фітохімічні речовини з відомими протизапальними властивостями, такі як лютеолін та апігенін. Кілька клінічних випробувань на людях виявили покращення когнітивних функцій та покращення пам’яті завдяки добавкам з екстрактом бакопи.

В одному подвійному сліпому плацебо-контрольованому дослідженні щоденні дози 300 мг екстракту бакопи значно покращили швидкість обробки візуальної інформації, консолідацію пам’яті та зменшили тривожність у здорових людей після 12 тижнів прийому.

Піролохінолін хінон.

Піролохінолін хінон, або PQQ, є активною сполукою, що присутня в багатьох типах клітин, і дослідження показують, що підвищення рівня PQQ може покращити функцію мітохондрій, пригнічувати окислювальний стрес і підтримувати неврологічне здоров’я. Дослідження показують, що PQQ є нейропротектором, який може сприяти відновленню нервів.

 

Source: Life Extension. Disease Prevention and Treatment, 6th ed. (p. 184). LE Publications, Inc.. Kindle Edition.