Bootstrap

Варикоз та геморой. Причини, профілактика та лікування.

І варикоз, і геморой пов'язані з порушенням кровообігу у венах з різних причин. 

Малорухливий спосіб життя.

Для того, щоб кров добре циркулювала потрібен рух м’язів. Якщо цього не забезпечити, судинам стає важко циркулювати кров та вони починають розширюватись. Тож якщо багато часу проводити сидячи, не ходити 10 000 кроків кожного дня, та регулярно не займатись спортом — ризик розвитку варикозу та геморою сильно зростає.

Порушення функцій печінки.

Найчастіше варикоз та геморой —  це симптоми захворювань печінки з порушенням венозного відтоку. Внаслідок погіршення венозного відтоку крові у венах підвищується тиск, що сприяє розвитку геморою та варикозу. Грубо кажучи, кишківник та печінка з'єднані комірною веною, і будь-яке порушення кровообігу може спричинити геморой.

Порушення роботи печінки ведуть також до захворювань жовчного міхура, згущення та застою жовчі. А через те, що правильна концентрація жовчі необхідна для травлення (вона також має проносний ефект) — починаються запори, які призводять до геморою. Застій жовчі може придавлювати вени, що викликає переповнення вен верхньої частини прямої кишки. 

Анемія провокує знижену перистальтику кишківника, порушення функції епітелію шлунка, що веде до порушення вироблення шлункового соку, гіпоацидних станів, а потім до дискінезії жовчовивідних шляхів.

Порушена робота підшлункової залози. Недостатня кількість ферментів, що виділяє підшлункова, також веде до запорів.

Гормональна терапія. Оральні контрацептиви, особливо якщо довготривало та з підліткового віку. Прогестини при ендометріозі.

Дисплазія сполучної тканини.

В процесі захворювання відбувається порушення будови колагенових волокон, які стають дуже вразливими та повільно відновлюються. Симптоми: гіпермобільність суглобів, прояви плоскостопості, сколіозу, скарги на болі в суглобах, деформацію грудної клітки, патологію органів зору. Хоча проявом дисплазії сполучної тканини можуть бути та ураження внутрішніх органів та порушення обміну речовин.

Зайва вага/ожиріння. Надмірна маса тіла — ще одна поширена причина геморою/варикозу. 

Вік. Крім того, з віком відбувається птоз (опущення) органів, що також провокує варикоз.

Втрата м'язової маси.

Після 30-40 років м'язова маса починає втрачатись зі швидкістю світла. Тому фізична активність та спорт у лікуванні та профілактиці варикозу та геморою обов'язкові. Тут ключовим стає акцент на силові тренування.

Дефіцит білка.

Колаген зберігає внутрішню частину артерій та вен гладкими. Еластин робить їх пружними та здатними до розтягування без наслідків. Печінка також бере участь у синтезі колагену та еластину. 

Високий гомоцистеїн.

Існує зв'язок між високим рівнем гомоцистеїну та затверділими та пошкодженими артеріями, густою кров'ю та схильністю до тромбів. Гомоцистеїн – ворог судинної системи! Оптимальний рівень 5−6,5.

Вагітність.

Варикоз та геморой при вагітності пов'язані зі збільшенням об'єму крові та, отже, вищим навантаженням на вени та органи малого тазу. Також збільшення рівня гормону прогестерону. Після пологів усе має прийти до норми. Якщо є симптоми не минають — швидше за все через пологи змістилися органи малого тазу, і вони перетискають вени.

Споживання недостатньої кількості чистої води. Нестача рідини сприяє згущенню крові.

 

Рекомендації при варикозі/геморої.

 

Щоб ввести геморой у ремісію насамперед потрібно нормалізувати функції всього шлунково-кишкового тракту, печінки та кишківника.

Харчування відіграє одну з першочергових ролей у лікуванні та профілактиці геморою та варикозу.

Рекомендую збільшити у раціоні розчинні та нерозчинні волокна, це сприятиме зменшенню запалення в товстій кишці, покращуватиме об’єм і регулюватиме проходження фекалій через пряму кишку.

Водорозчинні волокна можна тримати з: бобових, капусти, яблук, груш та необробленої вівсянки. Нерозчинна клітковина міститься в селері, пшениці та ячмені, перці, яблуках, огірках і більшості будь-яких фруктів чи овочів із жорсткою шкіркою. Горіхи в будь-якому вигляді також є відмінним джерелом.

Однак їжу багату на клітковину слід вводити повільно, щоб уникнути надмірного здуття живота та метеоризму. Приблизно через шість тижнів можна помітити покращення симптомів геморою лише завдяки змінам харчування.

Продукти яких слід уникати: 

  • Гостра їжа: такі продукти, як перець чилі, гострі соуси та сильно приправлені страви, можуть подразнювати шлунково-кишковий тракт і викликати дискомфорт під час дефекації у людей з гемороєм.
  • Фастфуд та інша надмірно оброблена їжа (снеки, солодощі та оброблене м’ясо,картопля фрі та ін.)  не містить клітковини та основних поживних речовин, що може сприяти запорам.
  • Кофеїн: напої, що містять кофеїн, такі як кава, чай, енергетичні та газовані напої, можуть діяти як діуретики, спричиняючи зневоднення та запори.
  • Не цільнозернове борошно – цей вид борошна піддається багатьом обробкам, тому його слід уникати. Воно містить дуже багато вуглеводів і може призвести до запорів і діареї.

 

Пити більше води.

І при варикозі, і при геморої зневоднення згущує кров, струм крові порушується. Зневоднення веде до запорів і загострення геморою. 

При сидячій роботі потрібно часто вставати, не сидіти поклавши ногу на ногу. Щоденні присідання, стрибки (особливо на батуті) та підйоми п’ят на носочках. Гіподинамія і сидячий стоячий спосіб життя веде до застоїв у жовчному, кишківнику та венах.

Вживати 40-50 г клітковини щодня. У клінічних випробуваннях збільшення клітковини значно полегшувало симптоми геморою.

Не палити та Не вживати алкоголь.

Позбутися зайвої ваги!

Фізична активність та спорт у лікуванні та профілактиці варикозу та геморою обов'язкові.

Вправи за системою Кегеля. При геморої – обов'язковий пункт лікування! Також допомагає ходьба на сідницях — чудово знімає застій крові.

Компресійні панчохи.

При перельотах, довгих поїздках на авто та автобусі. Для вагітних та профілактики підійдуть панчохи зі слабкою компресійною властивістю.

 

Тепер перейдемо до добавок.

Діосмін (аптека Детралекс).

Діосмін — природний флавоноїд, який міститься в багатьох рослинах, насамперед у цитрусових. Діосмін, флеботонік, покращує цілісність вен і зменшує запалення та ризик виникнення тромбів, а також сприяє лімфодренажу. Профілактика 1000 мг (можна розділити на дві дози по 500 мг) 2 місяці, при загостренні дозу збільшити до 3 мг у перші 3 дні, потім зменшити. 

Корінь колінсонії — один з найкращих гомеопатичних засобів від геморою!

Він діє, зміцнюючи венозний тонус, посилюючи кровообіг і підтримуючи здоровий кровотік, особливо в кишківнику.

Клітковина. Особливо якщо не вживаєте багато овочів. 

Це може бути Псиліум, а для чутливого кишківника суміш клітковини —  наприклад Garden of Life, необроблена органічна клітковина.

Horse chestnut. Кінський каштан. Екстракт насіння кінського каштана це традиційний рослинний засібі для лікування набряків та запалень, який широко використовується в Європі для лікування венозних захворювань. 250 мг 3 рази на день з їжею. 2 - 3 місяці.

Пікногенол.

Пікногенол - стандартизований екстракт кори французької морської сосни. Пікногенол має сильні протизапальні, судинорозширювальні та антикоагулянтні властивості, які здебільшого зумовлені активними компонентами, які називаються проціанідинами. Додавання пікногенолу на ранніх стадіях варикозного розширення вен може уповільнити прогресування цієї хвороби. 150 - 200 мг на добу 2 місяці.

Рутин. Приймати 500 - 1000 мг 2 місяці.

Гесперидин. 500 - 1000 мг щодня впродовж 1 - 2 місяців. 

Стандартизований екстракт червоного листя винограду. 

     Цей екстракт отримують з листя винного винограду (Vitis vinifera). Він містить активовані форми кверцетину, потужного флавоноїду, який присутній у багатьох рослинах. Екстракт червоного листя винограду збільшує вироблення оксиду азоту, потужного судинорозширювального засобу, і зменшує окислювальний стрес, сприяючи покращенню кровообігу. До 1400 мг на добу. 

Екстракт іглиці колючої. Butchers broom. (Ruscus acoleatus).

Від 400 до 1000 мг на добу. 1 -2 місяці.

Вітамін С відіграє важливу роль у підтримці артерій і вен.  Достатнє споживання вітаміну С зміцнює вени прямої кишки та заднього проходу, що допомагає запобігти геморою. Ліпосомальний Вітамін С 500 мг 3 рази на добу, можна довготривало.

Колаген, протеїн або амінокислоти. За інструкцією. Можна щодня додатково вживати кістковий бульйон (приготування мінімум 12 годин). 

Магній. 400 - 600 мг можна приймати постійно лише чергувати форми та виробників.

Ензими. Системні ферменти.Покращують реологію крові. Наприклад Nature's Way, Mega-Zyme, приймати натще, за годину до їжі чи 2 години після. 

Свічки з олією обліпихи. За інструкцією. Також зовнішньо наносити на ділянку геморою аптечну олію обліпихи. Також в аптеках є свічки на основі екстракту календули, ромашки та гамамелісу.

 

Life Extension. Disease Prevention and Treatment, 6th ed. (p. 1359). LE Publications, Inc.. Kindle Edition.  

https://www.drberg.com/blog/best-remedy-for-hemorrhoids 

https://www.texashae.com/what-causes-hemorrhoids/ 

https://www.medicalnewstoday.com/articles/alcohol-and-hemorrhoids#complications 

https://novusspinecenter.com/blog/venous-disease/varicose-veins/causes-treatment-varicose-veins 

https://ccrdaz.com/how-can-hemorrhoids-be-treated-naturally/