Вагітність. Харчування та Вітамінотерапія.
Всі жінки хочуть зробити усе можливе, щоб покращити своє здоров’я та здоров’я своїх майбутніх дітей. Напевно не існує іншого стану, який спонукав би жінок більше доглядати за собою, ніж вагітність.
Пам'ятайте, що плід в утробі досить ефективно здобуває потрібні поживні речовини з тіла матері. Тому саме жінка, яка виношує дитину, у більшості випадків, страждає від будь-яких недоліків у харчуванні чи здоров’ї — плід же має перевагу.
Вагітність і пологи є нормальними фізіологічними процесами, які можна підтримувати належним відпочинком, профілактичним харчуванням і уникненням шкідливих речовин.
Позитивному загальному перебігу вагітності та пологів сприяють такі фактори: зведення стресу до мінімуму, велика кількість фізичних вправ із невеликим навантаженням і свіже повітря, а також хороший сон.
Важливо пам’ятати, що кожна вагітність унікальна, і хоча існують певні універсальні фактори, які слід враховувати, найважливішою профілактикою є ставлення матері до власного тіла та її емоційний і фізичний зв’язок з дитиною, яку вона виношує.
Протягом всієї вагітності плацента виробляє гормон під назвою релаксин, який розм’якшує сполучні тканини та зв’язки, які підтримують матку, дозволяючи їй розширюватися. Вироблення ендорфінів (гормонів, які є природними болезаспокійливими та заспокійливими засобами організму) посилюється під час вагітності та продовжує зростати під час пологів, коли вони досягають максимального рівня. Ці гормональні зміни можуть призвести до ранкової нудоти особливо у перший триместр, особливо якщо також є недоліки в харчуванні.
Усі жінки отримають користь від харчових і полівітамінних добавок за рік до та під час вагітності, а також під час пологів та годування грудьми.
Одне дослідження показало, що плід, так само як і новонароджена дитина та вагітна жінка мають підвищену потребу у фолієвій кислоті та вітаміні B12 і частіше страждають від дефіциту цих вітамінів. Поживні речовини, такі як фолієва кислота та вітаміни B6 та B12 допомагають з профілактикою більш поширених ускладнень вагітності, таких як спонтанні аборти, відшарування плаценти, передчасні пологи, низька вага немовляти при народженні та вади нервової трубки. Добавки кальцію — єдиного мінералу, потреба в якому подвоюється під час вагітності — позитивно корелюють із запобіганням гіпертензії під час вагітності, передчасних пологів, та низької ваги при народженні, а також післяпологової депресії. Також було доведено, що добавки магнію знижують ризик розвиток ускладнень вагітності та покращують здоров’я немовляти.
Чого слід категорично уникати:
Алкоголю, нікотину, продукти що містять ртуть, безрецептурних препаратів, ліків (без обговорення з лікарем) і трав, які можуть негативно вплинути на плід. Регулярно займайтеся спортом якщо немає протипоказів, уникайте травм, падінь.
Важливо не мати ожиріння та навпаки, сильного дефіциту маси тіла, коли плануєте вагітність. Нормою під час вагітності зазвичай вважається збільшення ваги на 12 - 13 кг за всі 9 місяців.
Здорове та збалансоване харчування під час вагітності забезпечить матерям необхідну підтримку в післяпологовий період, під час грудного вигодовування та в наступні роки. Роздумуючи про вагітність, першим кроком, який жінка повинна зробити — правильно харчуватися.
Майже кожна вагітна жінка відчуває потяг до певних продуктів. Основна проблема таких забаганок виникає тоді коли шоколад, газовані напої, солодощі та морозиво замінюють поживну їжу. Тяга часто також може бути підказкою про певні дефіцити.
Бажання їсти багато морозива може вказувати на підвищену потребу в білках, жирах або кальцію. Бажання їсти кислу їжу може бути підказкою підвищеної потреби в кальцію або солі. Бажання їсти солодке може свідчити про потребу в більшій кількості білка в раціоні. Тяга до чипсів може свідчити про потребу в більшій кількості солі та жирів.
Необхідно докладати постійних зусиль, щоб замінювати цю шкідливу їжу на здорову та поживну.
Загалом заведено вважати достатньою кількість калорій - 2300 на день для вагітної жінки. Але точна кількість калорій залежить від багатьох змінних: швидкості метаболізму, термогенезу і фізичної активності.
Необхідно вживати впродовж дня:
Білок: чотири порції (рослинного або тваринного походження — від 75 г).
Продукти з кальцієм: чотири порції на день (молочні та немолочні джерела (кунжут)).
Багаті вітаміном С фрукти та овочі: дві порції.
Зелені листові овочі та жовті фрукти та овочі: три порції.
Інші овочі та фрукти: одна або дві порції.
Цілозернові та інші складні вуглеводи: чотири-шість порцій. Продукти, багаті залізом: одна або більше порцій на день.
Продукти з високим вмістом корисних жирів: дві порції.
Сіль: в помірних кількостях, на смак.
Вода: 30- 40 мл на кг ваги.
Добавки: поживні трави, висококонцентровані харчові добавки, а також пренатальні полівітаміни та мінерали.
Харчові добавки при вагітності та плануванні.
Фолієва кислота. Фолієва кислота — єдиний вітамін, потреба в якому під час вагітності подвоюється. Пам'ятайте що варто споживати добавки з активною формою цього вітаміну — метилфолатом. Високі дози B9 знижують рівні цинку, це потрібно обов’язково враховувати. Рекомендована дієтична норма : Вагітним: 600 мкг на день. Під час годівлі грудьми: 500 мкг на день.
Додавання вітаміну В3 (ніацину) у першому триместрі позитивно корелювало з народженням здоровіших немовлят. Вагітні або під час годівлі грудьми: 35 мг на добу.
Вітамін В2 (рибофлавін). Дослідження показують, що дефіцит вітаміну B2 (рибофлавіну) є поширеним явищем під час вагітності (на 40 відсотків менше, ніж у невагітних жінок і чоловіків), тому для запобігання метаболічним порушенням рекомендується приймати рибофлавін. Вагітним: 1,4 мг на добу. Годування грудьми: 1,6 мг на добу.
Вітамін В1 (Бенфотіамін). Дефіцит тіаміну є поширеним явищем під час вагітності, тому рекомендується застосування добавок. Вагітні або під час годування грудьми: 1,4 мг на добу.
Вітамін В6. Значний дефіцит Вітамін B6 виникає приблизно у 50 відсотків вагітних жінок. Додаткові добавки пов’язують із полегшенням нудоти впродовж дня та ранкової нудоти, особливо в екстремальних випадках, включно з блювотою. В одному експериментальному дослідженні 75 відсотків жінок, які приймали вітамін B6 відчули повне полегшення від симптомів ранкової нудоти. Вагітні: 1,9 мг на добу. Годування грудьми: 2,0 мг на добу. Дозування можна збільшувати до 100 мг.
Вітамін В12. Відомо щонайменше 12 різних успадкованих вроджених помилок метаболізму, пов'язаних з дефіцитом B12. В одному дослідженні було показано, що низькі рівні вітаміну B12 у плазмі крові є незалежним фактором ризику вади нервової трубки. Вживання добавок B12 також можуть допомогти запобігти анемії. Вагітні: 2,6 мкг на день. Під час грудного вигодовування: 2,8 мкг на день.
Вітамін С. Вітамін С відіграє життєво важливу роль у формуванні колагену — основного білка, який міститься в сполучній тканині, хрящах і кістках. Він необхідний для нервів, здорових ясен і зубів і запобігає інфекції. Вагітні або при грудному вигодовуванні: до 2000 мг на добу.
Вітамін D. Засвоєння вітаміну D (а також кальцію) посилюється під час вагітності, тому варто здавати контрольні аналізи та не перевищувати 2000 МО на добу. Але тут усе індивідуально та залежить від результатів аналізу.
Вітамін К. Вітамін К необхідний для здорового метаболізму кісток. Вітамін K (разом з вітаміном C) ефективний у запобіганні нудоті та блювоті на ранніх термінах вагітності, а також може зменшити ризик внутрішньошлуночкових кровотеч у недоношених дітей.
Вітамін Е. Вітамін Е знижується під час вагітності, створюючи дефіцит, а рівень вітаміну Е у плода зазвичай низький. Нижчий рівень вітаміну Е в плазмі крові матері може бути пов’язаний із підвищеним ризиком прееклампсії, а також із недоношеними немовлятами та немовлятами з низькою вагою при народженні. Доведено що добавки вітаміну E ефективні у запобіганні хронічних викиднів. Вагітні або під час годівлі грудьми: 400 МО на день і до 900 МО на день протягом останніх двох місяців вагітності. Вагітні або при грудному вигодовуванні: 65 мг на добу.
Вітамін А. Важливо уникати надмірного вживання вітаміну А під час вагітності. Щоденні дози 40 000 одиниць або більше вітаміну А під час вагітності можуть бути токсичними, тоді як дози менше ніж 10 000 одиниць здаються безпечними. Щоб уникнути ускладнень, оптимальним і рекомендовано вживати не більше 6000 одиниць вітаміну А.
Кальцій.
Кальцій – єдиний мінерал, потреба в якому під час вагітності подвоюється вдвічі. Добавки кальцію можуть зменшити ризик передчасних пологів, а також можуть запобігти гіпертензивним розладам під час вагітності. Добавки кальцію можуть також допомогти полегшити судоми ніг під час вагітності. І слід звернути увагу на співвідношення між кальцієм та іншими мінералами, такими як магній і цинк. Настій листя малини містить кальцій у найбільш засвоюваній формі, як і настої кропиви, свіжої петрушки та крес-салату. Вагітні або при грудному вигодовуванні: 1000 мг на день.
Магній.
Дефіцит магнію пов’язаний з прееклампсією та передчасними пологами. Добавки магнію у першому триместрі позитивно впливають на вагу та розмір при народженні. У дослідженнях жінки, які приймали магній, мали на 29,5% менше ризику госпіталізації, а також на 37% скоротили кількість днів, проведених у лікарні. Дозу більше ніж 400 мг на добу під час вагітності слід обговорювати з лікарем.
Цинк.
Цинк необхідний для нормального розвитку плоду та імунітету. Рівень цинку в плазмі знижується приблизно на 30 відсотків під час вагітності, а низьке споживання цинку пов’язане зі спонтанним абортом і передчасними пологами, а також з ускладненнями та аномаліями пологів. Низький вміст цинку також пов’язаний зі специфічним ускладненням плода і може бути пов’язаним з аномаліями центральної нервової системи у немовлят, включаючи вади нервової трубки, а також низьку вагу при народженні немовлят та токсикозу вагітних. Не перевищувати 40 мг на день.
Омега. Додавання щоденного комплексу незамінних жирних кислот і риб’ячого жиру під час вагітності забезпечує життєво важливі поживні речовини при підвищених харчових і метаболічних потребах протягом дев’яти місяців вагітності. Добавки риб’ячого жиру повинні бути очищеними від ртуті, діоксинів і пестицидів.
Hudson, Tori. Women's Encyclopedia of Natural Medicine: Alternative Therapies and Integrative Medicine for Total Health and Wellness (p. 641). McGraw Hill LLC. Kindle Edition.