Bootstrap

Рясні менструації. Причини та лікування.

Рясними менструаціями (менорагія) вважається коли присутня крововтрата понад 80 мл та/або тривалість менструації понад 7 днів. Ця проблема є актуальною для 25% жінок. 

На прикладі така крововтрата виглядає як 18 рясно просочених звичайних тампонів, або якщо потрібно міняти прокладку щогодини, чи одягати одразу декілька прокладок на ніч, щоб уникнути протікань. Ця проблема є актуальною для 25% - 50% жінок. 

Рясні менструації можуть спіткати жінок будь-якого віку, але найбільш поширеним цей симптом у підлітковому віці, та після 40 років (перименопауза). Спочатку розглянемо причини рясних місячних у підлітковому, та 20-30 ти річному віці, а потім у перименопаузі.

Рясні менструації НЕ є нормою та з цією проблемою потрібно звернутися до хорошого гінеколога. Найчастіше причиною рясних менструацій є дисбаланс між рівнем естрогену та прогестерону, а саме брак останнього. Ще двома найпоширенішими медичними причинами можуть бути порушення згортання крові та захворювання щитовидної залози.

Порушення згортання крові.

Виникає з різних причин, найпоширенішою з яких є наявність генетичного варіанту одного з багатьох факторів згортання крові. Окрім такого рідкісного явища як гемофілія більш поширеною є хвороба фон Віллебранда. Якщо у вас все життя були рясні менструації (і це був єдиний симптом), здайте кров на аналіз — фактор фон Віллебранда. 

За статистикою 7 з 10 діагностованих у світі пацієнтів з хворобою Віллебранда  жінки. Якщо результати аналізу будуть позитивними, вам потрібно буде звернутись до гематолога.

Гіпотиреоз.

Гіпотиреоз (знижена функція щитовидної залози) є поширеною причиною сильних менструальних кровотеч, але чомусь лікарі рідко розглядають такий варіант. 

Тож як гіпотиреоз викликає рясні місячні? По-перше, фолікули яєчників відчувають нестачу гормону щитовидної залози, необхідного для овуляції та вироблення прогестерону. Також гіпотиреоз знижує фактори згортання крові, погіршуючи здатність організму згортати кров. Гіпотиреоз збільшує вплив естрогену на організм шляхом уповільнення метаболізму естрогену та зменшення СЗГ(глобулін що зв’язує статеві гормони).

Інші причини сильних менструальних кровотеч включають захворювання печінки, інфекції органів малого таза, викидень, поліпи матки, фіброми, мідні внутрішньоматкові спіралі, аденоміоз та ендометріоз. З цих варіантів аденоміоз та ендометріоз є найпоширенішими.

Причини рясних менструацій у підлітковому віці: рецептори естрогену все ще звикають до цього гормону, тому поки що реагують сильніше, а також овуляція може ще не бути регулярною, тому виникає дефіцит прогестерону. Тому, найімовірніше, підліткові рясні менструації —  тимчасові. І не потрібно вживати оральні контрацептиви, замість них можна скористатися природними засобами такими як залізо, куркума та дієта без молочних продуктів.

Міома матки — це доброякісне утворення м’язів матки. Міоми часто виникають після 35 років. Міоми та рясні менструальні кровотечі спричинені надлишком естрогену. Але міома рідко є причиною рясних крововтрат, оскільки більшість міом розташовані всередині м’яза або на зовнішній стороні матки, тому міоми не впливають на крововтрату.

На утворення міом впливають фактори що збільшують вплив естрогену протягом життя. Наприклад, вживання оральних контрацептивів у молодому віці. Зловживання алкоголем, оскільки алкоголь збільшує естроген. Вплив хімічних речовин, що порушують роботу ендокринної системи. Міоми ростуть повільно протягом багатьох років і також мають генетичний компонент.

Ендометріоз та Аденоміоз можуть також бути причинами рясних менструацій. Але ця тема надто складна та обширна і заслуговує на серію окремих постів, адже ендометріоз це захворювання цілого організму, що містить імунний фактор та потребує дуже широкого та комплексного підходу задля зменшення симптомів. 

Перименопауза.

Перименопауза — це період від двох до дванадцяти років до менопаузи, коли існує найбільша ймовірність відчувати симптоми менопаузи. Перименопауза, швидше за все, починається після 40 років, але може бути та у віці 35+. 

Сильна менструальна кровотеча під час перименопаузи може стати досить серйозною проблемою, якщо її не лікувати, потребуватиме хірургічного втручання.

Зменшення прояву менорагій за допомогою харчування та БАД.

Традиційне лікування рясних менструацій передбачає застосування ібупрофену, оральних контрацептивів та внутрішньоматкової спіралі Мірена. 

Ібупрофен

Нестероїдний протизапальний препарат що зменшує рясність менструальної крові вдвічі. Ібупрофен діє, знижуючи простагландини, які сприяють сильному кровотоку. Загалом рекомендовано приймати по 200 мг кожні шість годин протягом перших одного або двох днів менструації. Це кращий варіант ніж оральні контрацептиви.

Мірена може бути кращим варіантом, ніж інші оральні контрацептиви. Ця спіраль забезпечує меншу дозу прогестину (синтетичного прогестерону), ніж таблетки, тому не повністю пригнічує овуляцію. Крім того, Mirena зменшує кров’яні виділення на 90 відсотків, забезпечуючи тим самим значне полегшення симптомів. На жаль, після видалення Мірени рясні менструації відновляться.

Дієта та спосіб життя для запобігання рясним менструаціям без наявних причин.

Природні методи можуть допомогти запобігти рясним менструаціям, але їх потрібно дотримуватись постійно.

Можна спробувати уникати коров’ячих молочних продуктів – це безпечне та просте рішення, яке можна спробувати протягом кількох місяців. Можна замінити коров’яче молоко на козяче та овече. Безмолочна дієта може особливо добре допомогти справитися зі симптомами підліткам.

Також важливо рідко вживати цукор, здобу та інші продукти що сильно підіймають інсулін, та можуть надалі сприяти розвитку інсулінорезистентності. 

Фітоестрогени з рослинної їжі, такі як горіхи, бобові та насіння льону зменшують вплив естрогену, блокуючи рецептори естрогену та сприяючи здоровому метаболізму цього гормону. Також важливо підтримувати здоров’я мікробіому кишківника уникати алкоголю, антибіотиків та інших речовин що порушують здоровий баланс бактерій.

Фізичне навантаження.

Фізичні вправи покращують чутливість до інсуліну, зменшують запалення та сприяють здоровому виведенню естрогену через потовиділення.

БАД що допоможуть при рясних менструаціях.

Залізо є важливим мікроелементом під час рясних місячних. Часто дефіцит заліза є як причиною, так і наслідком рясних місячних. Добавки заліза усувають дефіцит цього мікроелементу, викликаний рясними менструаціями, та можуть зменшити крововтрату при менструаціях. Якщо у вас дефіцит заліза, приймайте від 15 до 50 мг м’якої форми заліза що легко засвоюється — бісгліцинат. Найкращі харчові джерела заліза є продукти тваринного походження, червоне м’ясо, субпродукти та яйця.

Куркума — містить активний інгредієнт куркумін. І куркума, і куркумін доступні у формі концентрованих капсул. Як діє куркума: зменшує запалення та простагландини, тим самим зменшуючи менструальний цикл подібно до ібупрофену. Куркума також знижує естроген, блокуючи фермент ароматаза. Добавки куркуми можна приймати постійно, лише збільшуючи дозу під час менструації. Куркума також може полегшувати менструальний біль. Приймайте цю добавку після їжі для кращого засвоєння. З обережністю приймати куркуму якщо вживаєте антикоагулянти. 

D-глюкарат кальцію сприяє здоровому метаболізму естрогену. Від 1000 до 1500 мг на добу.

Дієта та спосіб життя для запобігання рясним менструаціям при наявності МІОМ. 

Дієта та здоровий спосіб життя не можуть суттєво зменшити міому, але за дотримання цих рекомендацій можна запобігти подальшому їх росту. 

Зменшити вживання алкоголю. Алкоголь погіршує здатність печінки метаболізувати або детоксикувати естроген. Між споживанням алкоголю та міомою існує тісний зв’язок.

Їсти достатньо фітоестрогенів з рослинної їжі, таких як горіхи, бобові та насіння льону.

Підтримувати здорову вагу тіла, оскільки надлишок жирових відкладень утворює тип естрогену (естрон) що призводить до надлишку цього гормону. 

Уникати хімічних речовин, що руйнують ендокринну систему. Ці речовини — пластик та пестициди, погіршують вашу здатність метаболізувати естроген та можуть гіперстимулювати рецептори естрогену.

БАД що допоможуть при рясних менструаціях внаслідок МІОМ.

Йод може допомогти уповільнити ріст міоми. Йод знижує регуляцію рецепторів естрогену, що призводить до зменшення стимуляції естрогену.

D-глюкарат кальцію сприяє здоровому метаболізму естрогену, шляхом пригнічення інгібування бета-глюкуронідази, ферменту, що виробляється кишковими бактеріями, та який викликає повторне всмоктування естрогену. Рекомендовані дози від 1000 до 1500 мг на день.

Період Перименопаузи.

Традиційне лікування рясних менструацій у період перименопаузи також передбачає застосування ібупрофену, оральних контрацептивів та внутрішньоматкової спіралі Мірена.

Транексамова кислота – це препарат що підвищує згортання крові. Невідкладний засіб під час дуже сильної кровотечі. Він несе невеликий ризик легеневої емболії та тромбозу глибоких вен (тромби).

Абляція ендометрія — це хірургічне руйнування слизової оболонки матки. Це робиться під загальним наркозом і руйнує фертильність, тому актуально лише якщо немає репродуктивних планів.

Дієта та спосіб життя для запобігання рясним менструаціям у період ПЕРИМЕНОПАУЗИ.

Безмолочна дієта може особливо добре допомогти справитися зі симптомами не тільки підліткам, але й в період перименопаузи.

Також важливо рідко вживати цукор, здобу та інші продукти що сильно підіймають інсулін, та можуть надалі сприяти розвитку інсулінорезистентності. 

Фітоестрогени з рослинної їжі, такі як горіхи, бобові та насіння льону зменшують вплив естрогену, блокуючи рецептори естрогену та сприяючи здоровому метаболізму цього гормону. Також важливо підтримувати здоров’я мікробіому кишківника уникати алкоголю, антибіотиків та інших речовин що порушують здоровий баланс бактерій.

Фізичне навантаження.

Фізичні вправи покращують чутливість до інсуліну, зменшують запалення та сприяють здоровому виведенню естрогену через потовиділення.

БАД що допоможуть при рясних менструаціях у період перименопаузи.

Залізо є важливим мікроелементом під час рясних місячних. Часто дефіцит заліза є як причиною, так і наслідком рясних місячних. Добавки заліза усувають дефіцит цього мікроелементу, викликаний рясними менструаціями, та можуть зменшити крововтрату при менструаціях. Якщо у вас дефіцит заліза, приймайте від 15 до 50 мг м’якої форми заліза що легко засвоюється — бісгліцинат. Найкращі харчові джерела заліза є продукти тваринного походження, червоне м’ясо, субпродукти та яйця.

Куркума — містить активний інгредієнт куркумін. І куркума, і куркумін доступні у формі концентрованих капсул. Як діє куркума: зменшує запалення та простагландини, тим самим зменшуючи менструальний цикл подібно до ібупрофену. Куркума також знижує естроген, блокуючи фермент ароматаза. Добавки куркуми можна приймати постійно, лише збільшуючи дозу під час менструації. Куркума також може полегшувати менструальний біль. Приймайте цю добавку після їжі для кращого засвоєння. З обережністю приймати куркуму якщо вживаєте антикоагулянти. 

D-глюкарат кальцію сприяє здоровому метаболізму естрогену. Від 1000 до 1500 мг на добу.