Цукор = наркотик. Як позбутись залежності від цукру.
Чому взагалі виникає потяг до солодкого, а особливо тоді, коли ми відчуваємо себе пригніченими та тривожимося?
- Це лише природній спосіб швидко отримати енергію.
У давні часи наші предки покладалися на продукти, такі як фрукти та мед — щоб вижити. Сьогодні наш організм все ще налаштований шукати ці продукти, а особливо під час стресу.
Але залежність від солодкого дуже навіть реальна, особливо сьогодні, коли продукти з доданим цукром займають 80% полиць у магазинах.
Ось наприклад:
В огляді дослідження, опублікованому в British Journal of Sports Medicine, науковці стверджують, що рафінований цукор має такий же вплив на мозок, як і заборонені наркотики, такі як кокаїн ( цукор змінює настрій і викликає задоволення). У дослідженнях на щурах було виявлено значну схожість між споживанням цукру та ефектами, подібними до наркотиків, такими як бажання збільшувати дозу, слабо контрольований потяг, толерантність, синдром відміни та залежність.
Цукор та дофамін.
Доданий цукор стимулює наш мозок виробляти дофамін, що надаватиме відчуття тимчасового задоволення. Але для здоров’я краще шукати інші джерела дофаміну (достатня кількість білка та корисних жирів у раціоні, фізична активність, прогулянки у ранковий час, сон, музика, медитація, секс).
Цукор та серотонін.
Дослідження показали, що споживання цукру може тимчасово підвищити рівень серотоніну. Підвищення серотоніну = задоволення. Однак тут може утворитись порочне коло, адже споживання цукру порушує наш рівень природного утворення серотоніну, що призводить до збільшення тяги та, як наслідок, ще більшої залежності від цукру.
Депресія та тривога.
Вживання солодкого провокує стрибки цукру у крові. Такі швидкі стрибки цукру в крові можуть спричинити відчуття втоми, дратівливості та перепади настрою, а ці фактори можуть також погіршувати вже наявні симптоми депресії та тривоги.
Кожен вирішує сам, чи вживати солодке, чи мінімізувати максимально. Відштовхуватись слід від стану здоров’я. Просто виробникам продуктів варто було б зазначати на упаковках, так само як і, наприклад, на сигаретах, що цукор підвищує ризик розвитку багатьох захворювань.
Пам’ятайте для здорових чоловіків добова норма доданого цукру = 9 чайних ложок (36 грамів).
Для здорових жінок добова норма доданого цукру = 6 чайних ложок (25 грамів).
Дітям до 3-ох років ВЗАГАЛІ цукор не додаємо в раціон.
З 3-ох років не більше 3 чайні ложки (12 грам) на добу.
Для зменшення потягу до солодкого можна спробувати добавки, але слід пам’ятати що це лише додатковий інструмент. Першочергово слід усунути першопричини тяги до цукру, такі як недостатній сон, брак поживних речовин з раціону або занадто обмежене вживання вуглеводів.
Варто зазначити, що не потрібно відразу повністю відмовлятися від цукру. Якщо ви звикли щодня їсти кілограм морозива а наступного дня різко перестанете вживати усе солодке, то це буде дуже великий стрес для організму. Отже потрібно робити невеликі кроки до зменшення споживання доданого цукру. Коли вдасться позбутись цієї залежності ви відчуєте себе набагато краще.
Важливо! Людям з автоімунними та іншими хронічними захворюваннями слід мінімізовувати цукор та інші швидкі вуглеводи максимально. Здорові ж люди, якщо хочуть залишитися такими і надалі, повинні усвідомлювати яку шкоду може спричинити постійний надлишок цукру у раціоні, та вибудовувати здорові харчові звички з солодким.
Добавки які можуть допомогти зменшити потяг до солодкого:
Міоінозитол — це добавка, яка допомагає збалансувати рівень цукру в крові та покращує чутливість до інсуліну. Стабілізуючи ці рівні, міоінозитол може допомогти зменшити тягу до цукру, особливо для тих, хто бореться з резистентністю до інсуліну або метаболічним дисбалансом.
Міо-інозитол особливо допомагає зменшити тягу до солодкого та контролювати рівень цукру в крові жінкам із синдромом полікістозних яєчників.
Хром
Хром є мікроелементом, який відіграє важливу роль у регулюванні рівня цукру в крові. Він посилює дію інсуліну та допомагає організму ефективніше переробляти глюкозу, що може зменшити тягу до солодкого, особливо для тих, хто має дисбаланс цукру в крові. Це допомагає зменшити тягу, відчуття голоду та переїдання.
Джимнема Сильвестра
В аюрведичній медицині Gymnema Sylvestre, відома як «руйнівник цукру». Ця рослина має здатність зробити солодкі ласощі менш привабливими, що може допомогти приборкати тягу, зменшуючи насолоду від вживання солодкої їжі.
Білок
Отримання достатньої кількості білка у вашому раціоні є ключовим для контролю голоду, який допомагає приборкати тягу до цукру. Якщо не вдається отримати весь необхідний білок можна вживати добавки протеїнового порошку. Обирайте чистий протеїновий порошок без штучних підсолоджувачів та інших небажаних добавок.
L-глютамін
L-глютамін — це амінокислота, яка підтримує всі тканини і вважається заспокійливою амінокислотою. Це одна з найважливіших поживних речовин оскільки вона допомагає виконувати важливі функції організму. L-глютамін — відіграє важливу роль у збалансуванні рівня цукру в крові та придушенні сигналу залежності від солодкого, що йде від мозку. Це також допомагає підтримувати та збалансувати рівень серотоніну, що, у свою чергу, допомагає контролювати настрій і тягу до вуглеводів.
Альфа-ліпоєва кислота
Альфа-ліпоєва кислота —це органічна сполука з потужними антиоксидантними властивостями. Вона допомагає стабілізувати рівень цукру в крові, прискорити вуглеводний обмін і зменшити бажання переїдати.
Вітаміни групи В
Вітаміни групи В відіграють важливу роль в оптимальному метаболізмі вуглеводів. Це, у свою чергу, сприяє стабільному рівню енергії та здоровій роботі мозку замість того, щоб вуглеводи накопичувалися у вигляді жиру. Крім того, вітаміни групи B відіграють важливу роль у зниженні стресу, який, як ми знаємо, часто може спровокувати нашу потребу переїдати. Загалом, вітаміни групи В вважаються важливими добавками для приборкання тяги до цукру.
Цинк
Цинк є важливим мінералом, який відіграє важливу роль у метаболізмі та створенні енергії, а також у перетравленні їжі. Він регулює вироблення інсуліну. Дефіцит цинку може спричинити тягу до цукру та підвищення апетиту.
Магній
Магній відповідає за регуляцію не тільки рівня глюкози та інсуліну, а й нейромедіатора дофаміну. Дефіцит магнію може призвести до сильної тяги до цукру, особливо до шоколаду.
5-HTP
5-HTP, або 5-гідрокситриптофан, є природною амінокислотою та попередником нейромедіатора серотоніну —який допомагає регулювати настрій, сон та апетит.
Коли 5-HTP виробляється в організмі, він перетворюється в серотонін (5-гідрокситриптамін) у мозку. Його часто називають нейромедіатором «гарного самопочуття» через вплив рівня серотоніну на настрій і емоційне благополуччя.
При регулярному вживанні 5-HTP ви можете очікувати менше перепадів настрою, зниження тяги до солодкого та покращення сну.
Екстракт шафрану
Екстракт шафрану може пригнічувати зворотне захоплення серотоніну. Це сприятиме збереженню серотоніну в мозку довше, тим самим посилюючи його позитивні ефекти у регуляції апетиту та настрою.
L-теанін
L-теанін підвищує рівень ГАМК, дофаміну та серотоніну, що сприятиме відчуттю розслаблення, знижуватиме рівень тривожності, а звідси і потяг до солодкого.
Клітковина
Клітковина допомагає довше відчувати себе ситими, а також відіграє важливу роль у регулюванні рівня цукру в крові. Клітковина міститься в усіх рослинних продуктах, добова потреба для дорослої людини - від 25 до 38 грамів на день. Але якщо клітковини у раціоні недостатньо варто вживати добавки.
https://www.ramsayhealth.co.uk/blog/lifestyle/is-sugar-more-addictive-than-cocaine