Bootstrap

Ашваганда та Щитовидна залоза. Лікування гіпотериозу. Адаптогени.

Ашваганда — рослина, (також відома як Вітанія снодійна) що росте в регіонах Південно-Східної Азії до середземноморського регіону і Південної Африки.

Ашваганда вважається адаптогеном, тобто вона допомагає організму справлятися зі стресом. ЇЇ також використовують для боротьби зі старінням, зміцнення та нарощування м’язів, а також для лікування неврологічних розладів. Ашваганда має загальнозміцнювальні, імуномодулювальні та антиоксидантні властивості.

Рослина, зокрема порошок її кореня, століттями використовувалася в традиційній індійській медицині, а останнім часом ашваганда стала популярним альтернативним або ж супутнім методом лікування проблем щитовидної залози.

Щитовидна залоза – це орган у формі метелика, розташований біля основи шиї.

Вона відіграє ключову роль у метаболізмі, здоров’ї кісток, а також у рості та розвитку.

Три основні гормони, важливі для здоров’я щитовидної залози:

Тиреотропний гормон (ТТГ), трийодтиронін (Т3), тироксин (Т4).

ТТГ контролюється гіпофізом, маленькою залозою розміром з арахіс, розташованою біля основи мозку. Коли рівні Т3 і Т4 занадто низькі, ТТГ вивільняється, щоб виробляти більше цих гормонів. Дисбаланс між ними може свідчити про проблеми з щитовидною залозою.

Гіпотиреоз виникає, коли щитовидна залоза не виробляє достатньо тиреоїдних гормонів. 

Зазвичай це пов’язано з певними ліками, дефіцитом йоду або тиреоїдитом Хашимото, аутоімунним захворюванням.

Загальні симптоми гіпотиреозу включають збільшення ваги, втому, сухість шкіри, депресію, закреп, уповільнене серцебиття, низький артеріальний тиск, порушення менструального циклу, безпліддя та інші симптоми.

Дослідження 2016 року в лікарні Sudbhawana, 

Варанасі, Індія (проспективне, рандомізоване, подвійне сліпе, одноцентрове плацебо-контрольоване дослідження) довело ефективність застосування добавок ашваганди порівняно з плацебо. 

П’ятдесят осіб із підвищеним рівнем тиреотропного гормону (ТТГ) у сироватці крові (4,5–10 мкМО/л) у віці від 18 до 50 років були розподілені в групу ашваганди (n = 25) або у групи плацебо (n = 25) на 8-тижневий період лікування.

Це 8-тижневе дослідження показало, що застосування 600 мг екстракту кореня ашвагандхи щоденно сприяло значному поліпшенню роботи щитовидної залози порівняно з плацебо.

У групі АШВАГАНДИ спостерігалося значне підвищення рівня трийодтироніну (Т3) і тироксину (Т4) на 41,5% і 19,6% відповідно. Крім того, рівень тиреотропного гормону (ТТГ) знизився на 17,5%.

Група плацебо: 3 [12%]) із 50 осіб повідомили про кілька легких і тимчасових побічних ефектів під час цього дослідження.

Висновок: лікування ашвагандою може бути корисним для нормалізації показників щитовидної залози у пацієнтів із субклінічним гіпотиреозом.

 

Протипокази. 

Для більшості здорових людей ашваганда вважається безпечною.

Однак вагітні жінки або жінки, які годують грудьми, повинні уникати добавок з ашвагандою, а також ті у кого є гіпертиреоз.

Крім того, ця трава може взаємодіяти із заспокійливими засобами, імунодепресантами та протисудомними засобами, а також ліками проти таких захворювань: діабет, високий кров’яний тиск, психоактивні розлади, гіпотиреоз.

Ба більше, ашваганда може стимулювати імунну систему, потенційно загострюючи аутоімунні захворювання, такі як ревматоїдний артрит, розсіяний склероз і вовчак. Крім того, вона може підвищити рівень тестостерону, тому її слід уникати людям з гормоночутливим раком простати.

 

Тому перед використанням ашвагандхи краще проконсультуватися зі спеціалістом.

 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28829155/ 

https://www.healthline.com/nutrition/ashwagandha-thyroid#ashwagandhas-effects